Opublikowany przez: monika.g 2019-04-03 23:47:39
Autor zdjęcia/źródło: KTG w ciąży @ Dashu83 / Freepik
KTG, czyli kardiotokografię wykonuje się po to, by ocenić stan dziecka w czasie porodu lub w szczególnych przypadkach jeszcze w czasie trwania ciąży. Podczas porodu maluszka wypychają przez ciasny kanał rodny silne skurcze macicy. W tym czasie dziecko wykonuje, tak jak mama, trudną pracę, aby się wydostać na zewnątrz. Jest to dla niego ogromny wysiłek i stres, co ma wpływ na pracę jego serca. KTG monitoruje jego tętno i sprawdza równocześnie jak malec reaguje na skurcze. Na czym polega to badanie?
Badanie KTG monitoruje oprócz czynności serca płodu również skurcze macicy. Podczas badania na brzuchu umieszczane są dwa czujniki przytrzymywane pasami. Jeden z nich mierzy tętno dziecka, a drugi skurcze mięśnia macicy. Wyniki widoczne są w postaci wykresu.
W czasie badania nie możesz się swobodnie poruszać. Zwykle zalecana jest pozycja na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ani drgnąć, jeśli jest Ci niewygodnie możesz zmienić pozycję i np. usiąść. Zrób to jednak tylko pod nadzorem i za zgodą lekarza lub położnej, ponieważ będzie to miało wpływ na wykres i może zostać nieprawidłowo zinterpretowane przez osobę nadzorującą.
Pomiar standardowo trwa pół godziny, ale w szczególnych przypadkach może przedłużyć się nawet do godziny. Zdarza się również, że KTG musi być podpięte przez cały czas porodu. Utrudnia to aktywny poród, ponieważ uniemożliwia dowolne zmienianie pozycji, przez co może powodować przedłużanie się porodu. Są to jednak rzadkie przypadki, ponieważ zwykle wystarczy monitorowanie tętna płodu przez położną za pomocą przenośnego czujnika.
Tętno dziecka powinno utrzymywać się w przedziale 110-160 uderzeń na minutę. Gdy tętno jest niższe oznacza to bradykardię – dziecko może być niedotlenione, natomiast gdy jest wyższe to tachykardia, która może być spowodowana przez zakażenie wewnątrzmaciczne. W przypadku zdrowego dziecka KTG powinno również zarejestrować przyspieszenia akcji serca (akceleracje) – powinny one się pojawić ok. 2 razy w ciągu 10 minut i trwać ok. 15 sekund.
Prawidłowy wynik zawsze jest wiarygodny, natomiast nieprawidłowy może być błędny. Często przyczyną takiej sytuacji jest wadliwy sprzęt lub niewłaściwa pozycja mamy, np. ułożenie się w sposób uciskający żyłę główną. Również zmiana nasilenia skurczów w czasie postępującego porodu może powodować nieprawidłowy wynik KTG. Potrzebna jest wtedy dłuższa obserwacja i usunięcie przyczyny błędnego odczytu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.